Jak si správně vybrat dveře pro svůj domov?

Při výběru dveří je třeba brát v úvahu spoustu faktorů, které mohou ovlivňovat Vaše rozhodnutí. Tento stručný průvodce by Vám měl pomoci vybrat si ty správné dveře pro Vaše spokojené bydlení.

Úvod> Interiérové dveře>

Jak vybrat správně dveře

Jak si správně vybrat dveře pro svůj domov

Při výběru dveří je třeba brát v úvahu spoustu faktorů, které mohou ovlivňovat Vaše rozhodnutí. Tento stručný průvodce by Vám měl pomoci vybrat si ty správné dveře pro Vaše spokojené bydlení..

1.

1. Pravé nebo levé dveře?

První základní otázkou při výběru dveří je správné určení levo/pravosti dveří. Směr otevíraní dveří Vám doporučí projektant, architekt nebo technik, který bude provádět zaměření stavby nebo si levopravost musíte určit sami.

Jak poznáte, že jde o levé či pravé dveře?

LEVÉ DVEŘE - panty jsou umístěny vlevo z pohledové strany.

PRAVÉ DVEŘE - panty jsou umístěny vpravo z pohledové strany.

2.

2. Jaké mají mít rozměry?

a) Dveře normy ČSN

Standardní dveře normy ČSN jsou označovány jako 600, 700, 800 a 900/1970 mm.

b) Dveře normy DIN

Standardní dveře normy DIN jsou označovány jako 610, 735, 860 a 985/1985 mm.

Dnes už se však objevují dveře výšky 2110 mm i vyšší. V naší nabídce naleznete i dveře výšky 2500 mm (lze pouze u dveří z programu Standard – plné hladké). To, jaký rozměr se kam hodí, vychází ze zvyklostí a příslušných právních předpisů. Záleží také na možnostech Vašeho prostoru.

3.

3. Dveře otočné či posuvné?

Dveře otočné jsou zavěšeny na pantech a otvírají se do prostoru místnosti, mohou být buď levé nebo pravé. Dveře posuvné mohou být posuvné na zeď, tak i do pouzdra (zděná technologie či SDK), zde je třeba počítat s touto skutečností již při stavebních pracích. Tento typ dveří se v současné době těší stále větší oblibě a to z důvodu ušetření prostoru. Posuv nelze víceméně pouze u funkčních dveří jakými jsou např. dveře protipožární (EW30D3), protihlukové, bezpečnostní atd.

4.

4. Jakou mají mít povrchovou úpravu?

Výběr povrchové úpravy záleží na tom, jak moc budou dveře v budoucnu namáhány.

Sortiment dveří Prüm Vám nabízí tyto varianty:

 • CPL laminát

  0,4 mm silná vrstva střednětlakého laminátu. Typické vlastnosti pro tento typ povrchu jsou: vysoká mechanická odolnost (proti poškrábání), barevná stálost, odolnost vůči nečistotám a odolnost vůči běžným čistícím prostředkům používaným v domácnosti. Hodí se do prostor se střední zátěží (domácnosti, kanceláře, komerčně využívané prostory).

 • CPL laminát 3D

  0,4 mm silná vrstva střednětlakého laminátu, má stejné vlastnosti jako klasický CPL laminát, jen s tím rozdílem, že pouhým dotekem je znatelná 3D struktura.

 • Dýha

  0,7 mm silná vrstva pravého dřeva, která je odkrajována z kmenů stromů a vznikají tak jednotlivé pláty, na kterých se opakuje kresba. Každý strom je jiný, tzn. každé dýhované dveře mají jedinečný vzhled. Dýha je ideální pro rezidenční projekty, hotelové projekty, kanceláře a mnoho dalších.

 • Lak

  Vysoce kvalitní akrylátový lak (šetrný k životnímu prostředí) vytvrzovaný UV zářením se zdravotním atestem nanášený na dveře formou nástřiku. Nejvyhledávanější a nejoblíbenější je jednoznačně bílý lak (u dveří PRÜM odstín podobný RAL 9010), avšak dveře Vám můžeme dodat i v jakémkoliv odstínu dle vzorníku RAL.

 • Sklo

  Mít v bytě či domě alespoň jedny skleněné dveře je trendem současnosti. PRÜM Vám nabízí hned několik typů a motivů: ornamentální skla (skla jednostranně vzorovaná), skla se sítotiskem, skla s laserovou úpravou.

5.

5. Jakou zvolit barvu dveří?

Barvu dveří a zárubní je třeba v prvé řadě vždy sladit s barvou podlahy. Nejde o nic náročného – jde hlavně o to, nesnažit se za každou cenu sladit dvě stejné dřeviny do co nejpodobnějšího odstínu – spíše je lepší, aby Vám mezi podlahou a dveřmi vznikl kontrast – ovšem při zachování stejné či podobné struktury dřeva.

6.

6. Jakou mají mít vnitřní výplň?

 • Vnitřní výplň dveří RS

  Vnitřní strukturu dveří tvoří odlehčená dřevotřísková výplň.

 • Vnitřní výplň dveří VS

  Vnitřní strukturu dveří tvoří plná dřevotřísková výplň.

7.

7. Prosklené nebo plné?

Ještě nedávno se na toalety a do koupelen dávaly pouze dveře plné – dnes je již tento přežitek překonán a mnozí lidé dávají přednost i zde decentnímu prosklení, které například upozorní na zapomenuté rozsvícené světlo. Plné dveře se spíše hodí pro komory, spíže, sklepů, technických místností apod.Více prosklené dveře oceníte u obýváku či chodby, zcela individuální je to u pokojů – záleží na potřebě soukromí každého z nás a i na tom, zda vás nebude světlo z chodby například rušit ze spánku.

8.

8. Jaké by měly splňovat funkce?

Dveře nejenže uzavírají a otevírají prostory, ale jsou i estetickým bytovým doplňkem. Do různých místností je možné zvolit např. různé varianty funkčních dveří, např. na vstupu do bytu je vhodné mít dveře protipožární (u nás jde o dveře s označením EW30D3, kde číslo 30 označuje dobu – minuty, po které by nemělo dojít k prohoření dveří), dále můžete využít dveře protihlukové, které jsou konstruovány pro utlumení zvuků, my Vám nabízíme dveře s hlukovým útlumem 28-43 dB. Lze pouze u plných dveří. Dveře vybíráme také podle teplot mezi místnostmi, které dveře oddělují. Jde tedy o zvolení správné klimakategorie.

Teď už snad máte dostatek informací. Přejeme příjemný výběr

Nevíte si rady? Potřebujete poradit s výběrem

Ozvěte se nám, jsme připraveni Vám poradit.

To nejlepší od nás

Inspirujte se nejoblíbenějšími dveřmi našich zákazníků.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace