Prémiová hrana ZDARMA   
zjistit více

Slovník pojmů

V našem slovníku pojmů najdete vysvětlení méně známých výrazů a zkratek ze světa dveří.

Úvod>

Slovník pojmů

Bezpečnostní dveře

Základ dveří tvoří rám z tvrdého dřeva. Dveře jsou opatřeny vnitřní výplní VS a ocelovým plátem proti průniku. Jsou použity bezpečnostní závěsy, které chrání proti vysazení.

 

Bezfalcové dveře (provedení STU)

Bezfalcové dveře jsou dveře s provedením bez polodrážky. Křídlo dveří lícuje se zárubní takovým způsobem, že není patrné žádné vyčnívání. Vzniká tak čistý design, který je velmi vhodné doplnit skrytými panty Tectus.

 

CPL laminát

0,4 mm silná vrstva střednětlakého laminátu. Typické vlastnosti pro tento typ povrchu jsou: vysoká mechanická odolnost (proti poškrábání), barevná stálost, odolnost vůči nečistotám a odolnost vůči běžným čistícím prostředkům používaným v domácnosti. Hodí se do prostor se střední zátěží (domácnosti, kanceláře, komerčně využívané prostory).
 

CPL laminát 3D

0,4 mm silná vrstva střednětlakého laminátu. Má stejné vlastnosti jako CPL laminát jen s tím rozdílem, že pouhým dotekem je znatelná 3D struktura.

 

ČSN = česká technická norma

ČSN je označení technologických norem platných v České republice. Standardy podle ČSN zajišťuje Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.
Dveře normy ČSN - standardní dveře  normy ČSN jsou označovány jako 650, 750, 850 a 950/1985 mm, což je vnější rozměr dveří na šířku a výšku.

 

DIN = německá technická norma

DIN = Deutsche Industrie-Norm = německá technická norma.
Dveře normy DIN - standardní dveře normy DIN jsou označovány jako 610, 735, 860 a 985/1985 mm, což je vnější rozměr dveří na šířku a výšku.

 

Dřevotříska

Dřevotříska je materiál používaný pro výplně dveří sestávající z lisovaných dřevěných odštěpků. Dřevotřísková deska (zkráceně DTD) může být děrovaná (dutinková – označení RST, RS) nebo pevná (VS) – na tom pak závisí hmotnost a protihluková odolnost. Pevnější alternativou dřevotřísky je pak MDF deska (dřevovláknitá deska).

 

Dýha

0,7 mm silná vrstva pravého dřeva, která je odkrajována z kmenů stromů a vznikají tak jednotlivé pláty, na kterých se opakuje kresba. Každý strom je jiný, tzn. každé dýhované dveře mají jedinečný vzhled. Dýha je ideální pro rezidenční projekty, hotelové projekty, kanceláře a mnoho dalších.

 

ESG

ESG je kalené sklo odolné proti běžnému způsobu rozbití. Při rozbití ESG skla dochází k vytvoření malých tupých úlomků, čímž se snižuje riziko zranění.

 

HPL lamino

HPL (High Pressure Laminate, vysokotlaký laminát) je materiál vyrobený na bázi laminátové pryskyřice při vysoké teplotě a tlaku. Je odolný proti vodě, snadno omyvatelný, odolný proti odření i běžným chemickým přípravkům, jako jsou dezinfekční prostředky. Společně s dlouhou životností jsou tyto vlastnosti ideální pro použití pro interiérové i exteriérové dveře. Povrchy HPL jsou jen obtížně rozeznatelné od pravého dřeva a jsou dobře cenově dostupné. HPL jsou odolnější variantou materiálu CPL lamino. Standardní tloušťka materiálu HPL lamino je u nás 0,8 mm.

 

Kalení skla

Kalení skla je tepelná úprava skla, která v něm změní vnitřní napětí a sklo díky němu získá nové vlastnosti. Proces kalení spočívá v ohřátí skla a následném prudkém ochlazení. Kalené sklo má vysokou pevnost v ohybu a odolnost vůči nárazům. Příkladem kaleného skla je sklo ESG.

 

Klimakategorie dveří

Dveře a zárubně není vhodné umisťovat do prostor, kde teplota nedosahuje minimální doporučené hodnoty 100C a tam, kde by rozdíl teplot v prostorách, které dveře oddělují byl větší než 100C. Výběr klimakategorie by měl být vždy prováděn s ohledem na klimatickou zátěž dveří. Níže naleznete tabulku doporučených klimatických tříd.

Klimakategorie Doporučené místo osazení Předpokládaná klimatická zátěž
Stabilní strana dveří Namáhaná strana dveří
teplota vzduchu relativní vlhkost teplota vzduchu relativní vlhkost
°C % °C %
I. vnitřní interiérové dveře, koupelny, WC 23+/-2 30+/-5 18+/-2 50+/-5
II. hotelové pokoje, ubytovny, ordinace, koupelny, WC, komory 23+/-2 30+/-5 13+/-2 65+/-5
III. vstupní dveře do bytu, garáže, sklepa 23+/-2 30+/-5 3+/-2 85+/-5

 

Kyvné dveře

Kyvné dveře, známější pod jménem „lítačky“ jsou nejvhodnějším řešením ve velmi frekventovaných průchodech např. v restauracích, nemocnicích. Závěsy dveří umožňují otevírání na obě strany a zajišťují tak velmi pohodlný průchod.

 

Lak

Vysoce kvalitní akrylátový lak (šetrný k životnímu prostředí) vytvrzovaný UV zářením se zdravotním atestem nanášený na dveře formou nástřiku. Nejvyhledávanější a nejoblíbenější je jednoznačně bílý lak (u dveří PRÜM odstín podobný RAL 9010), avšak dveře Vám můžeme dodat i v jakémkoliv odstínu dle vzorníku RAL.

 

MDF

MDF (Medium Density Fibreboard, středně zhuštěná dřevovláknitá deska) je pro materiály dveřních korpusů levnější alternativou masivního dřeva. Je vyrobena z dřevních vláken. Povrchová úprava může být provedena laminací (CPL lamino, HPL lamino), dýhováním apod. Rozdíl oproti dřevotřísce je v tom, že se MDF deska vyrábí za mokra, dřevní částice jsou menší a hustší a celek je tedy silnější a mohutnější než dřevotříska.

 

Otočné dveře

Běžné otočné dveře jsou zavěšeny na pantech a otvírají se do místnosti, takže je potřeba počítat s prostorem pro jejich otevření. Mohou být levostranné nebo pravostranné. Levopravost dveří určujeme podle pozice pantů a podle toho, kterou rukou dveře otevíráme. Pokud jsou panty z pohledové strany vpravo a otevíráme je pravou rukou, jedná se o dveře pravé, pokud jsou panty
z pohledové strany vlevo a otevíráme je levou rukou, jedná se o dveře levé.

 

Polodrážka

Polodrážka je druh profilu dveří a jejich rámů. Tvarem připomíná schod. Polodrážka se používá např. pro nasazení skla, přičemž sklo do polodrážky těsně zapadne.

 

Postforming

Termín „postforming“ označuje postup ohýbání laminátů do křivek po samotném nalaminování na podklad. Vzniklé zakřivené hrany jsou esteticky atraktivnější než ostré přechodové hrany. Označení dveří RU/RP.

 

Posuvné dveře

Posuvné dveře mohou být realizovány jak na zdi (provedení na stěnu), tak i do stavebního pouzdra a to zděného nebo ze sádrokartonu. S touto variantou je třeba počítat již při stavbě či rekonstrukci.

 

Protipožární dveře (označení EW30D3)

Protipožární dveře lze použít jako interiérové dveře i jako vstupní dveře – všude tam, kde je z bezpečnostních důvodů vyžaduje norma. Protipožární dveře vykazují odolnost EW30D3, to znamená, že odolají požáru 30 min.
 


RAL nástřik

Vysoce kvalitní akrylátový lak (šetrný k životnímu prostředí) vytvrzovaný UV zářením se zdravotním atestem nanášený na dveře formou nástřiku. Dveře Vám můžeme dodat i v jakémkoliv odstínu dle vzorníku RAL.

 

Relativní vlhkost

Relativní vlhkost vzduchu udává poměr mezi okamžitým množstvím vodních par ve vzduchu a množstvím par, které by měl vzduch o stejném tlaku a teplotě při plném nasycení. Udává se v procentech (%). Na stavbě je nutné zabezpečit, aby maximální relativní vlhkost vzduchu nepřekročila 50 %.

 

Sádrokarton

Sádrokarton (SDK) je levný materiál vyrobený ze sádrového jádra a kartonu. Vytváří se z něj desky standardizovaných šířek. Existuje v protipožární, impregnované (voděodolné) a protipožární impregnované variantě. Desky se šroubují na sádrokartonové profily pomocí šroubů na sádrokarton.

 

Vnitřní výplň dveří RS

Vnitřní strukturu dveří tvoří odlehčená dřevotřísková výplň.

 

Vnitřní výplň dveří VS

Vnitřní strukturu dveří tvoří plná dřevotřísková výplň.

 

Zárubeň

Zárubeň (hovorově futro nebo futra, z německého FutterTürfutter) je rám pevně umístěný ve zdi, který ohraničuje otvor dveří a tvoří jejich nosnou konstrukci. Na zárubni je pomocí pantů zavěšeno křídlo dveří. Svislé části zárubně se nazývají ostění spodní vodorovná část se nazývá práh, horní nadpraží.

Chcete se na něco zeptat?

Ozvěte se nám...

Nebo nám napište